Dünya İlk Yardım Günü

Dünya İlk Yardım Günü

Belirli Gün ve Haftalar – Dünya İlk Yardım Günü (Eylül Ayının İkinci Cumartesi Günü)

Dünya İlk Yardım Günü, her yıl Eylül ayının ikinci Cumartesi günü kutlanan bir uluslararası farkındalık günüdür. İlk yardım, acil durumlarda yaşam kurtarmak veya yaralanmaları hafifletmek için yapılan ilk müdahaledir. Bu gün, insanların acil durumlarda ilk yardım müdahalelerini öğrenmelerini teşvik etmek ve bu konuda farkındalık yaratmak için kutlanmaktadır.

Dünya İlk Yardım Günü, Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) tarafından 2000 yılında ilan edildi. IFRC, dünya genelinde ilk yardım becerilerinin yaygınlaştırılmasını ve insanların afetler, kazalar ve acil durumlar sırasında kendilerine ve başkalarına yardım edebilme yeteneklerini geliştirmelerini teşvik etmektedir.

Dünya İlk Yardım Günü etkinlikleri, ilk yardım eğitimi seminerleri, tatbikatlar, yarışmalar, paneller ve diğer farkındalık etkinlikleri gibi çeşitli şekillerde düzenlenebilir. Ayrıca bu gün, dünya genelinde ilk yardım hizmetlerinin önemini vurgulamak için çeşitli kampanyalar ve etkinlikler de düzenlenmektedir.

 

 

 


Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı hakkında bilgiler

Elit Arama Motoru
Sınıf ve İçerik Türü Seçiniz