2. Sınıf Türkçe – Metnin Konusu

2. Sınıf Türkçe – Metnin Konusu

Metnin Konusu:

Okuduğumuz bir metinle ilgili, “Bu metinde anlatılan nedir?” sorusuna verilen yanıt metnin konusudur.

Kıyafetlerin Kıymeti

Özlem, güzel giyinmeyi severdi ama kıyafetlerinin kıymetini hiç bilmezdi. Bir kere giydiği kıyafeti “Bunu herkes gördü.” diye bir daha giymez çöpe atar, yenisini isterdi. Bu durumu fark eden anne ve babası ona bir ders vermek istediler. Özlem’in attığı hiçbir kıyafetin yenisini almadılar. Bir süre sonra Özlem’in dolabında hiç kıyafeti kalmadı. Özlem, “Yeni kıyafet alabilir miyiz anne? Hiç kıyafetim kalmadı.” dedi. Annesi ise bunun mümkün olmadığını söyleyerek ona kendi kıyafetlerini ödünç verdi. “Ama anne, bunlar bana büyük gelir.” dedi Özlem. “O zaman sen de kıvırarak giyersin.” dedi annesi. Özlem, sonunda yaptığı hatayı anlamıştı. Annesinden özür diledi. Annesi de Özlem’in kıyafetlerini sakladığı yerden çıkardı.

Metnin Konusunu Yazınız?

…………………………………………………………………………………………………………………………..

Aşağıdaki metni okuyup konusu yazınız.

DENİZİN ÖFKESİ
Atılan çöpler yüzünden deniz soluk alamıyordu. Bunalmıştı. Bu çöplerden kurtulmalıydı. Dalgalanmaya başladı. Bütün gece çırpındı durdu. Pek öfkeliydi. İnsanlara haykırıyordu sanki: “Alın şu çöplerinizi!” İçindeki çöpleri kıyıya attı. Kıyı, boydan boya plastik torbalar, eski giysiler, pet şişelerle doldu. Sıcak bir gündü. İnsanlar kıyıdaki çöplerin üzerinden geçerek denize girdiler, yüzdüler, serinlediler. Sonra da çöplerin ulaşamadığı yerlere çekilip kumların üzerine uzandılar. Güneşlendiler. İçecek kutularını, kullandıkları kâğıt mendilleri, yiyecek atıklarını orada bırakıp gittiler. Denizin öfkesi gün geçtikçe daha da arttı. Gece boyunca homurdandı durdu. Ertesi gün korkunç dalgalar, durmadan kıyıyı dövüyordu. Bu dalgalar yüzünden günlerce kimse denize giremedi. Bir gün çocuklar top oynamak için kıyıya inmişlerdi. Oyuna başladılar. Bir süre sonra çöplerin, oyunlarını engellediğini anladılar. Çocukların aklına bir çözüm geldi. Hep birlikte sahildeki çöpleri topladılar. İşte o zaman denizin dalgaları yumuşadı, küçüldü. Öfkesi dindi. Çocuklar doyasıya oynadılar. Dinlenmek için kumsala oturdular. O zaman gördüler ki deniz kıpırtısız duruyor. Hemen suya daldılar. Bir güzel yüzdüler, serinlediler.
Hüseyin GÜNEY

Metnin konusu:
…………………………………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………………………..

Konu Tarama Testi:

MIKNATIS OLTA
Bir sopaya yarım metrelik bir ip, ipin ucuna da bir mıknatıs bağlayalım. Folyo veya renkli iplikleri mıknatıs oltamıza sararak yem görüntüsü verelim. Karton üzerine yaptığımız veya gazetelerde gördüğümüz balık resimlerini keselim. Kestiğimiz balık resimlerini ataşlarla veya toplu iğnelerle tutturalım. Sıra geldi balıkları yakalamaya. Yerlere gelişigüzel serptiğimiz balıkları yakalayabilir, bunu yarışma şeklinde yapabilirsiniz.

1, 2 ve 3. soruları metne göre yanıtlayınız.

1. Mıknatısa nasıl yem görüntüsü verebiliriz?
A) Rengarenk boyayarak
B) Folyo ya da iplerle sararak
C) Gerçek balık bağlayarak

2. Aşağıdakilerden hangisi olta yapımında kullanılan bir araç değildir?
A) sopa       B) ip      C) iğne

3. Metnin konusu aşağıdakilerden hangisidir?
A) Mıknatıs olta yapımı
B) Olta ile yakalanabilen balıklar
C) Mıknatısın kullanım alanları

Çankaya’da yeni bir okul açıldığını haber alan Atatürk, hemen ziyarete gider. Sınıfa girdiğinde öğretmen tahtada ders anlatmaktadır. Atatürk, girer girmez derse ara veren öğretmen, öğrencileri ayağa kaldırarak karşılar onu. Öğretmenin, Atatürk’ü okul dışına kadar uğurlamaması hemen dikkat çeker. Suratların asıldığını gören Atatürk: “Gördünüz mü gerçek öğretmeni, cumhurbaşkanına bile sınıfı kadar önem vermedi.” der.

5. Yukarıdaki metnin konusu hangisi olabilir?
A) Atatürk’ün, eğitimle ilgili çalışmaları
B) Atatürk’ün açılan her okulu ziyaret etmesi
C) Atatürk’ün öğretmene verdiği değer

6. Bir metnin konusunu bulmak için hangi soruya yanıt ararız?
A) Metinde ne anlatılıyor?
B) Metnin kahramanı kimdir?
C) Metnin verdiği mesaj nedir?

 


Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı hakkında bilgiler

Elit Arama Motoru
Sınıf ve İçerik Türü Seçiniz